خرابی باتری عامل اصلی اکثر خرابی های UPS است. اما با وجود آسیب پذیری باتری در برابر خرابی های زودرس ، شما نباید متضرر شوید. 
​​​​​​​ما قصد داریم پنج دلیل اصلی خرابی زودرس باتری و اینکه چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید را بررسی کنیم.​​​​​​​

باتری های یو پی اس محصولاتی الکتروشیمیایی هستند که توانایی ذخیره و انتقال انرژی را دارند . این انرژی با گذشت زمان به آرامی تحلیل می رود. 
​​​​​​​
​​​​​​​مهم نیست که چقدر باتری های خود را به خوبی نگهداری ، شارژ و دشارژ می کنید ، هنگامی که به پایان عمر خود رسیده باشند شما مجبورید که آنها را تعویض کنید.
​​​​​​​
عمر عمومی یک باتری استاندارد Valve Regulated Lead Acid (VRLA) سه تا پنج سال است. با این حال ، تعدادی از عوامل محیطی ، شیمیایی و عوامل مرتبط با کاربر وجود دارد که می تواند به طور قابل توجهی بر عمر باتری تأثیر بگذارد. 

​​​​​​​اینها عوامل اصلی هستند که باعث می شوند عملکرد باتری UPS شما کاهش یابد.
برای جلوگیری از اینکه باتری به پایان عمر خود برسد ، کاری نمی توان انجام داد. با این حال ، اجتناب از اشتباهات زیر می تواند به حداکثر عمر آنها کمک کند.
​​​​​​
1. ضعیف شدن باتری های انبار شده - حتی وقتی یک باتری بدون استفاده در انبار بماند ، طول عمر آن شروع به کاهش می کند.
باتری های اسید سرب به طور خودکار مقدار کمی انرژی را تخلیه می کنند که به این پدیده اصطلاحا" خود دشارژی باتری می گویند.

اگر مجبور به انبار کردن تعدادی باتری دارید ، برای جلوگیری از کاهش عمر باتری ، توصیه می کنیم هر سه تا چهار ماه باتری انبار شده را شارژ کنید. اگر این کار را نکنید ،  ظرف مدت شش ماه کاهش دائمی ظرفیت باتری رخ خواهد داد. 

با انبار کردن باتری در دمای 10 درجه سانتی گراد یا کمتر می توانید تا حدود زیادی عمر باتری استفاده نشده خود را حفظ کنید.

2. دمای بالای محیط - ظرفیت نامی هر باتری بر اساس دمای محیط  (25 درجه سانتیگراد) محاسبه شده است. 
هرگونه تغییر ، به ویژه افزایش دما ، می تواند بر عملکرد و طول عمر تأثیر بگذارد. 

به عنوان یک قاعده کلی ، به ازای هر 8 درجه سانتیگراد بالاتر از دمای توصیه شده ، عمر مورد انتظار باتری 50 درصد کاهش می یابد. بررسی های معمول روزانه می تواند دما و تهویه مناسب محیط شما را تأیید کند.

3. سیکل شارژ و دشارژ بیش از حد - یو پی اس در هنگام قطع برق در حالت باتری کار می کند ، و پس از وصل مجدد برق ، باتری برای استفاده شارژ می شود ، با این حال ، هر بار تخلیه و شارژ مجدد کمی از ظرفیت باتری می کاهد.
​​​​​​​
4. ولتاژ شارژر نامناسب - هر تولید کننده باتری برای طراحی سلول خود محدوده ولتاژ شارژ را مشخص می کند. اگر شارژر یوپی اس یک باتری را به طور مداوم خارج از این پارامترها شارژ کند ، می تواند آسیب قابل توجهی به باتری وارد کند.

شارژ کم یا ولتاژ پایین می تواند باعث ایجاد بلورهای سولفات روی صفحات باتری شود. این کریستال ها به مرور زمان سخت شده و ظرفیت موجود باتری را کاهش می دهند.
​​​​​​​
شارژ  با ولتاژ بیش از حد می تواند باعث ایجاد گازهای هیدروژن و اکسیژن بیش از حد شود و منجر به خشک شدن الکترولیت ، بالا رفتن مقاومت داخلی و در نهایت گرم شدن غیر عادی باتری شده در نتیجه منجر به تورم ، گرمای بالا یا حتی آتش سوزی و انفجار بانک باتری می شود.
​​​​​​​
​​​​​​​
5. کاربرد نادرست باتری - باتری های UPS به طور خاص برای UPS ساخته شده اند ، آنها معمولا در مقایسه با سایر باتری های مشابه دارای وزن و قیمت بیشتری می باشند.

همچنین سرباتری های آنها بزرگتر بوده و مشخصات کاملی از ولتاژهای شارژ و استانداردهای موجود روی آنها درج شده است.

باتریهایی مخصوص مصارف خانگی ساخته می شود که بعضا" از نظر ظاهری شبیه به باتریهای UPS هستند.این باتری ها در برخی مصارف مثل ، سیستم های اعلام حریق ، چراغهای اضطراری یا دزدگیرها ، به گونه ای طراحی می شوند که جریانهای کم را برای مدت زمان طولانی تر مصرف می کنند، وزن کمتری دارند و طبیعتا" قیمت آنها نیز ارزان تر می باشد.

​​​​​​​توجه کنید که در صورت استفاده از باتری سیستم های حفاظتی و روشنایی در UPS طول عمر بسیار کمتری برای آنها باید متصور بود و شاید مجبور شوید بعد از یکسال و یا حتی کمتر آنها را تعویض کنید.

متداول ترین حالت خرابی باتری VRLA قطع باتری است که بیشتر اوقات در اثر خشک شدن الکترولیت ایجاد می شود. 

باتریها در UPS معمولاً بصورت سری استفاده می شوند تا بتوانند جریان زیادی را به DC Bus ارائه کنند. 

در این ساختار اگر یک سلول در یک مجموعه باتری قطع شود ، جریان کل مجموعه را قطع می کند. به طور خلاصه ، در سیستم سری کردن باتری ها فقط یک سلول باتری خراب می تواند کل زیرساخت شما را قطع کند.

حتما" از اینجا بخوانید که " وقتی سیستم یوپی اس شما خراب می شود چه اتفاقی می افتد؟"

چگونه بازدیدهای دوره ای منظم یو پی اس از خرابی باتری جلوگیری می کند؟
​​​​​​​

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه باتری شامل بازدید بصری ، آزمایش ولتاژ باتری ، اسکن حرارتی برای آزمایش شرایط گرم یا غیر عادی ، اندازه گیری امپدانس داخلی باتری و آچار کشی اتصالات باتری است. اگر تست ها شرایط غیر عادی را نشان دهند ، می توانیم تعیین کنیم که وضعیت تا چه حد بحرانی است و آیا تعویض باتری منطقی است؟
​​​​​​​
سرویس و نگهداری منظم باتری برای تعیین قابلیت اطمینان یو پی اس شما بسیار مهم است چون علاوه بر بررسی و رفع رسوب سر باتریها می تواند باتری ناسالم را قبل از خرابی شناسایی کند.
اکنون شما میدانید که نمی توانید از باتری UPS خود برای همیشه استفاده کنید ، اما با بازدید ، مراقبت و نگهداری مناسب ، می توانید به افزایش طول عمر آن کمک کرده و قبل از وقوع حادثه باتری از کار افتاده را شناسایی کنید.

آیا باتریهای یوپی اس شما آماده Backup دادن هستند؟ آخرین باری که آنها را تست کردید چه زمانی بوده است؟ درباره آزمایش ، تعمیر و نگهداری و تعویض باتری بیشتر بدانید. همین امروز با اکسین ارتباط تماس بگیرید.

تماس با ما

​​​5 دلیل عمده درخرابی باتری سیستم یوپی اس:

نمونه ای از باتریهایی که با ولتاژ بالاتر از حد شارژ شده اند.

در پایان :