گزارش بازدید میدانی برای تعمیر و نگهداری سیستم UPS شما اطلاعاتی در مورد وضعیت و قابلیت اطمینان UPS ارائه می دهد. 

این گزارش در پایان سرویس ، تست و یا تعمیرات یوپی اس شما توسط پیمانکار دستگاه به شما ارائه می گردد و باید شامل اطلاعات واحد و محل نصب دستگاه ، شرح کارهای انجام شده روی سیستم یوپی اس، اندازه گیری پارامترها و نتایج آنها و همچنین توصیه های احتمالی جهت اصلاح و یا بهبود عملکرد سیستم باشد. 
​​​​​​​
​​​​​​​در نوشتارهای بعدی ، ما این گزارش خدمات UPS را تفکیک می کنیم و برخی از موارد اصلی را که باید به آنها توجه ویژه ای کنید ، ذکرخواهیم کرد.
​​
​​​​​​​
قسمت اول:

 
​​​​​​​باتری ها


باتری ها خون حیات سیستم UPS هستند. وقتی برق در تاسیسات شما قطع شود ، باتری های UPS باعث می شوند تا تجهیزات شما روشن بمانند.
​​​​​​​
به شرط وجود شرایط و زمان مناسب ، آزمایش بک آپ گیری ، تست و بازرسی باتری های UPS شما یکی از اولویت های اصلی تکنسین ها است.
وقتی می خواهیم گزارش بازدید میدانی را برای باتری ها بررسی کنیم ، ابتدا باید اطلاعات اولیه باتری های مورد بررسی را در فرم گزارش ذکر کنیم.
اطلاعات اولیه ی باتری باید به شما بگوید:


 • برند و ظرفیت باتریها

 • سال ساخت و مدل باتری ها

 • باتری ها داخلی یا خارجی هستند؟

 • تعداد سلول های باتری


تشخیص زمان کارکرد باتری های شما بر اساس تاریخ تولید و یا زمان نصب ، می تواند برای اطمینان از تعویض آنها قبل از خرابی بسیار حیاتی باشد. 
روش های زیادی وجود دارد که میتوان عمر باتری UPSخود را بالاتر برد ، برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:


 • جلوگیری از دمای بیش از حد 
  در حقیقت ، اغلب تولید کنندگان باتری تذکر می دهند که به ازای هر 8 درجه بالاتر از دمای 25 سانتیگراد  ، عمر باتری سیلد اسید می تواند 50 درصد کاهش یابد.

 • نصب نادرست باتریها ، شل بودن یا قطع اتصالات یا وجود نقص در خط تولید باتری

 • جریان و ولتاژ شارژ نامناسب باتری

 • قطع صفحات داخلی در اثر ضربه یا کارکرد

 • خوردگی صفحات داخلی باتری
  ​​​​​​​

 • استفاده از باتریهای غیر تخصصی UPS


در حین آزمایش تعمیر و نگهداری باتری ، پیمانکار خدمات UPS شما باید به دنبال سه نکته اصلی باشد که باید تحت بررسی قرار گیرند باشد:
​​​​​​​
1.   بازرسی بصری شرایط و ظاهر باتریها
2.   آزمایش کردن  پارامترهای الکتریکی و مکانیکی باتریها
3.   انجام اقدامات ایمنی مناسب برای محل نصب و نگهداری


​​​​​​​
 
بازرسی بصری

در حین بازرسی  تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه ، تکنسین UPS باید یک معاینه بصری کامل انجام دهد تا علائم ظاهری مانند نشت اسید باتری ، تورم یا ترک خوردن سلولها ، خوردگی یا اکسیده شدن سرباتریها را جستجو کند.

 آنها همچنین باید محکم بودن اتصالات سر باتری و ترمینالها را  تأیید کنند.

 در صورت عدم نگهداری صحیح باتری های UPS می توانند مستعد ایجاد حرارت و در نهایت آتش سوزی باشند. گاهی اوقات علائم اولیه خطر قابل مشاهده است. 
برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد برخی از این خرابی ها به مقاله ما در مورد علائم خرابی UPS توجه کنید . همچنین تکنسین برای اطمینان از ماندگاری کیفیت باتری باید دمای محیط  UPS شما را تست و تأیید کند.
 
تست باتری
​​​​​​​

در طی بازرسی های مربوط به تست و نگهداری باتری یو پی اس ، یک تکنسین در حال بررسی رفتار تک تک باتری ها  است.

این کار اغلب در حالی که سیستم UPS در حالت بای پس است انجام می گیرد. در طول این آزمایش ، تکنسین در حال 

 • تست ولتاژی باتری ها - توانایی سلول ها برای تأمین ولتاژ مناسب برای اطمینان از در دسترس بودن ولتاژ DC مناسب برای DC Buss می باشد. با ضعیف شدن حتی یک از باتریها ، ولتاژ مجموع کاهش می یابد و باعث خاموش شدن یوپی اس میگردد.

 • تست امپدانس داخلی -  آزمایش امپدانس داخلی باتری با گذشت زمان می تواند به مشاهده روند کارکرد باتری کمک کند.  امپدانس داخلی بیانگر توانایی باتری در هدایت جریان است. مقدار امپدانس در باتری هایی که مقاومت بالاتری دارند ، یا برعکس ، رسانایی کمتری دارند ، باعث می شود تا با گذشت زمان سریعترتخریب شوند. 

 • اطمینان از عدم وجود ریپل AC  در شارژر – در برخی مدل های یوپی اس در اثر نقص یکسوساز ، شکل موج AC از ورودی شارژر ایجاد می شود و به خروجی شارژر منتقل می گردد. 
  این جریان باقیمانده می تواند به عمر باتری آسیب برساند زیرا باعث شارژ بیش از حد سلول می شود. وجود ریپل در شارژر می تواند روند تخریب در باتری را تسریع کند ، در نتیجه امپدانس باتری افزایش یافته و می تواند باعث بروز گرما در باتری شود.


​​​اقدامات ایمنی مناسب  
​​​​​​​
مشاهده اینکه اقدامات ایمنی باتری در حال انجام هستند برای هرگونه گزارش سرویس میدانی باتری بسیار مهم است. تکنسین باید بررسی کند که باتری های شما:

 • چگونه و در کجا قرار دارند ،

 • آنها آخرین بار چه زمانی تست یا تعویض شده اند ،

 • استحکام کابین باتری را جهت جلوگیری از لرزش چک کند ،

 • پس از تعویض باتری نسبت به درج تاریخ نصب جدید بر روی باتری ها اقدام کند.

 • شماره گذاری باتری ها در زمان تست دوره ای بسیار کمک کننده خواهد بود.

 • وجود و سلامت  تجهیزات ایمنی مورد نیاز Battery Room را تایید کند.

 • از آزمایش زمان پشتیبانی (backup time) بر روی باتری های UPS اطمینان حاصل کند که کیفیت باتری هنوز خوب است و مدت زمان آن همان چیزی است که انتظار می رود ؟ یا بدتر شده است. 

نکته کلیدی در هر سرویس میدانی این است که تکنسین مطمئن شود بدرستی تمام اطلاعات مربوط به گزارش شما را مستند کرده . در صورت امکان از او بخواهید از روند انجام کار عکس های واضح تهیه و به همراه گزارش کار به شما ارائه کند.

اگر مطمئن نیستید که باتری های یوپی اس شما سالم هستند یا نه  برای بررسی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه امروز با ما تماس بگیرید . 
ما می توانیم به شما کمک کنیم تا از سالم بودن باتری های UPS خود اطمینان حاصل کنید و اطلاعات مفصلی را که برای درک بهتر سلامتی آنها به مرور زمان نیاز دارید ، در اختیارتان قرار خواهیم داد.
 

در اینجا میتوانید 5 دلیل عمده خرابی باتریها را مطالعه کنید

ما در گزارش بازدید UPS به چه نکاتی توجه میکنیم!!!

بخش بعدی این مقاله را از اینجا مطالعه کنید